Ubezpieczenie turystyczne

jghjjUbezpieczenie turystyczne to typ polisy ubezpieczeniowej, której celem jest zabezpieczenie klienta przed niepożądanymi konsekwencjami zdarzeń, jakie mogą nas czekać podczas urlopu.
Takie ubezpieczenie szczególnie warto wykupić wtedy, kiedy planuje się wyjazd za granicę bądź aktywny wypoczynek w górach czy na jeziorze, gdzie zajście niepożądanego zdarzenia jest statystyczne dużo bardziej możliwe niż np. podczas opalania się na leżaku na plaży. Ubezpieczenie turystyczne związane jest z wszelkimi aspektami podróżowania, można zatem ubezpieczyć się na wypadek leczenia choroby lub nieszczęśliwego wypadku w podróży czy też kradzieży, zniszczenia bądź zagubienia bagażu lub sprzętu turystycznego, odwołania lotu lub noclegu. Warto zdecydować się na zawarcie takiego ubezpieczenia, by uniknąć dodatkowego stresu i ewentualnych kosztów.
O wyborze zakresu polisy decyduje to, gdzie udajemy się na wakacje oraz w jaki sposób zamierzamy spędzać czas. Jeśli planujemy bardziej aktywny urlop, to należy zwrócić uwagę, czy konkretne ubezpieczenie obejmuje zdarzenia, jakie mogą wynikać z podejmowanej aktywności (np. przy wyjeździe na narty – skutki następstw nieszczęśliwych wypadków na stoku czy koszty leczenia urazów). Dobre ubezpieczenie nie musi być najdroższe, ale powinno spełniać podstawowe wymogi, na które należy zwrócić uwagę podczas uważnego czytania umowy przed jej podpisaniem: czy i w jakim stopniu polisa pokrywa koszty leczenia za granicą, czy zabezpiecza pomoc prawną, kiedy ubezpieczony popadnie w kolizję z prawem za granicą lub zgubi dokumenty, czy zabezpiecza wartość bagażu. Umowę na ubezpieczenie turystyczne zawiera się na czas trwania urlopu (wraz z dojazdami), a składkę zazwyczaj opłaca się jednorazowo.
Dokument potwierdzający zawarcie umowy (polisę) warto mieć w podróży ze sobą lub też zanotować dokładnie jej numer. Jest on bowiem konieczny w momencie zgłaszania szkody. Warto też zanotować numer telefonu infolinii ubezpieczyciela i mieć go w czasie wyjazdu przy sobie, szkodę możemy bowiem zawsze głosić telefonicznie.

Źródło :
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Warszawa 2014
„Usługi finansowe. Poradnik dla osób starszych” (http://www.rpo.gov.pl/pl/content/us%C5%82ugi-finansowe-poradnik-dla-os%C3%B3b-starszych)